А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

26 років тому Закарпаття сколихнув катастрофічний паводок, який забрав життя 17 людей

опубліковано: 05 листопада 2024 оновлено: 04 грудня 2024
26 років тому Закарпаття сколихнув катастрофічний паводок, який забрав життя 17 людей.
Листопадовий паводок 1998 року став одним із найбільш катастрофічних за останні 200 років. Дощовий паводок руйнівної сили, який за своїми характеристиками та величиною збитків перевищив усі попередні.
Протягом 4-5 листопада по всій території області пройшли дуже сильні і тривалі зливові дощі з максимальною інтенсивністю 8-10 мм /год. Кількість опадів у верхів’ях басейну р. Тиса досягла 150-277 мм, що перевищило 2-3 місячних норм. В басейнах р. Латориця сума опадів склала 80-140 мм, р. Уж – 50-80 мм. За обставин, коли на водозборі відбулося значне перезволоження підстилаючої поверхні ґрунту, відсутній листовий покрив у лісах, а на луках відмерлий трав’яний покрив, природні чинники майже не вплинули на трансформацію (утримання) поверхневого стоку. Поверхневий стік по схилах був дуже інтенсивний. Формування паводку проходило в умовах накладання інтенсивних дощових опадів на швидке танення снігу в горах та підвищенні температур повітря.
Максимальні рівні паводку пройшли в ніч на 5-те та на протязі 5 листопада майже по всім спостережним пунктам крім Вилок, Чоп по р. Тиса та Чоп, р. Латориця.
Одним з найбільш постраждалих від повені регіонів була Хустщина, територією якої, крім десятка дрібних річечок, протікають три потужних водні артерії – Тиса, Тересва та Ріка. Отож, воювати з паводком тут доводилося, образно кажучи, одразу на трьох фронтах. Паводок пройшов по 17 населеним пунктам, а саме Березово, Боронява, Велятино, Вишково, Вільшани, Горінчево, Драгово, Забрідь, Крива, Липецька Поляна, Липча, Хуст, Модьорош, Монастирець, Нижній Бистрий, Рокосово та Яблунівка.
Не оминуло і Вишково.. Сотні дворів зазнало підтоплень та рушійної сили стихійного лиха. Чорна вода у стихійній злості зносила на своєму шляху містки і мости, руйнувала будинки та дороги, забирала течією худобу і людські життя .
Внаслідок паводку на Закарпатті загинуло 17 осіб. Паводковими водами і місцевим стоком в листопаді було зруйновано 2984 житлових будинки, підтоплено 40793 житлових будинки, пошкоджено 2877 будівель, що викликало потребу у відселенні 24340 чол населення. Внаслідок наводку виведено з ладу 18 водозаборів, 28 каналізаційних насосних станцій, 20 очисних споруд та 45 котелень. Паводком було завдано великих збитків водогосподарським спорудам на р. Тиса та її притоках у всіх районах області.
Загалом, у водогосподарському комплексі було пошкоджено: 40,4 км водозахисних дамб; 8,93 берегоукріплювальних споруд, 17 км каналів та штучних русел. Дорожньому господарству області нанесені значні збитки: зруйновано 12 мостів, 48,6 км автодоріг, 17,1 км підпірних стійок, 5,65 км водоперепускних труб; пошкоджено 48 мостів та 722,2 км доріг. Внаслідок паводку було припинено сполучення з 25 населеними пунктами, закрито рух автотранспорту на 236 км доріг.
9 жовтня 2010 року на набережній Латориці урочисто відкрито скульптурну композицію «1998 рік. Рік біди і випробування».
З сумом згадуємо та пам’ятаємо ці жахливі дні…